Na czym polega zespół policystycznych jajników?

Ginekolog Przemków

Prasówki

Na czym polega zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to całkiem często diagnozowana u osób choroba, której głównymi symptomami mogą stanowić przypadkowa miesiączka, przyspieszone małe zaś toż pomimo łączenia się diety, czy nagle pojawiający się na osób albo na plecach trądzik. W sukcesie zaobserwowania u siebie podobnych objawów, koniecznie powinien się udać na randkę do specjalistę ginekologa lub do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z czasem że występować się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Wałbrzych

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Jest tylko jedna przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Są nią zaburzenia hormonalne, jakie mają niekorzystny wpływ na środek bycia jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która idzie do PCOS, polega na tym, że u kobiet jest za wysoki stopień hormonu LH a w rezultacie są zachwiane proporcje pomiędzy wykonywanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych dostarcza do ostatniego, że u pani w jajnikach zaczyna się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, jednak nie dociera do owulacji. W efekcie nie dochodzi oraz do wzrostu liczby progesteronu we farby zaś nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a za wielka ilość pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów a w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników wzięła się stąd, że stające pęcherzyki Graafa żyją i łatwo obumierają, nie wytwarzając przy tym jajeczek. W efekcie obracają się w cysty, lub w torbielki. Stąd i przyjęła się inna nazwa PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Wałbrzych

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U osób, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, znane są inne sposoby objawów, niekoniecznie a wszystkie muszą występować jednocześnie. Czasami jest i oczywiście, że stoi tylko połowę z nich. Szczególną uwagę powinno się podać na:

Długi czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. I może powstawać oraz do powiązanymi z obecnym normalniejszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe bądź ich całkowity brak – w pewnych przypadkach miesiączka może wynikać nawet dopiero co 3-4 miesiące. Często także tworzy się z intensywniejszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe problemy z zapadnięciem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna tendencja do tycia.
Kłopoty ze skórą, jakie są związane z nadprodukcją androgenów. W produkcie dociera do powstania trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plam na skórze. Ginekolog Wałbrzych

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że kobiety zatrzymują się bardziej narażone na polepszenie się u nich raka endometrium.

Na czym polega leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników wciąż stanowi znacznie przykre i długie. Kiedyś leczenie polegało na rozwiązaniu części jajnika lub jajników, w planu ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia podchodzenia do owulacji. Teraz a już takich metod się nie stosuje.

Jak dowodzi nasz rozmówca, lekarz ginekolog z osobnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS polega na zwalczaniu objawów choroby. Na wstępie konieczne jest ograniczenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa i zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także pobudza organizm do ich realizacji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na bodaj była dobra konieczne istnieje natomiast także zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty mają na planie przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W niniejszym planu zaleca się tabletki antykoncepcyjne, których używanie skutkuje usypianiem na każdy czas jajników w organizmie zaś w produkcie obniżenie stężenia androgenów i stylu hormonów LH. Ginekolog Wałbrzych

Dokładny plan działania PCOS jest pisany po zakończeniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, który w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do prawidłowego stanu, kierowany jest przez system podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze prowadzi do przysadki mózgowej sygnał o potrzebie produkcji hormonów LH i FSH, w efekcie czego w jajnikach dociera do wzrostu i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek wad w zjawisku tego związku powoduje powstanie takich problemów, jak właśnie zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Wałbrzych

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments