Czy na ropie da się zarobić

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na targu surowcowym

Prasówki

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na rynku surowcowym Ropa naftowa to kluczowy, energetyczny surowiec, który wykonywa sporą pozycję na świecie. Jej niezwykłość polega na tym, że jest polecana do pracy paliw płynnych, które wykonują do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla silnego i brunatnego ropa stanowi podstawowy kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie dziwi to fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz większe grono inwestorów

Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na rynku surowcowym

Z tekstu dowiesz się:

które są rodzaje ropy naftowej,
jak inwestować w ropę,
od czego pragną notowania cen ropy.

Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej

Na rynku funkcjonuje kilka typów tego materiału. Do najtańszych zdaje się cztery rodzaje ropy. Istnieją to:

• ropa Brent – jest brana z zakresu Morza Północnego. Przylega do poziomu „słodkiej” ze względu na złą zawartość siarki.

• ropa WTI – pochodzi głównie ze Poziomów Związanych z rejonów Apallachów i Luizjany. To i ropa „przyjemna” i słaba.

• Ural (REBCO) – wydobycie ropy korzysta w ostatnim sukcesie pomieszczenie w Zachodniej Syberii oraz w ziemiach gór Uralu. Można ją zaliczyć do poziomu „kwaśnych”.

• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk zbierający się z wielu rodzajów ropy wydobywanych i wydawanych przez kraje kartelu OPEC.

Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości

Handel surowcami takimi jak ropa przenosi się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na międzynarodowych giełdach. Rynek towarowy różni się na dwie grupy uczestników: pierwsza spośród nich to podmioty handlujące kontraktami w planu zabezpieczenia cen towarów (hedging). Druga odmiana to spekulanci, którzy zyskują na mocy cen ropy naftowej.

Stosunkowo młodymi sprzętami są kontrakty na miary kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki polityka jest natychmiast przydatne w moc instytucjach finansowych, dodatkowo w TMS Brokers. Traderzy chętnie chcą ten sprzęt z racji tego, że wymaga on mniejszego zaangażowania kapitału niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:

Contract for difference (CFD)
CFD to instrument pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na miary kursowe. Jest łatwy na rynku OTC (Over the Counter), lub na rynku pozagiełdowym. Instrument tenże stanowi lewarowany, co oznacza, że nie trzeba dysponować tak szybkimi środkami pieniężnymi gdy w sukcesu lokat w układy futures. W TMS Brokers proste są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o cenę ropy:

CFD oparty o cenę kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) to w poszczególnym, jak również w kolejnym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Cechą tego sprzętu stanowi wtedy, że wkładanie w ropę jest tu możliwe przy założeniu pozycji krótszej niż 1 lot. Są łatwe dziesiętne, jak i setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z lżejszym portfelem. Inwestycje na kontraktach CFD przebiegają także gdy na rynku forex. Ropa pewno być przez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – więc możemy inwestować w trakcie trwania hossy i bessy.

Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o cenę ropy WTI Light Seet jest zapisywany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument tenże stanowi dokładnie wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na wartość 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk lub strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny ma ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, dlatego oraz nie możemy dostać lub sprzedać mniej niż samego kontraktu. Ten instrument jest łatwy na pewnej z sieci transakcyjnych w Domu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).

ETF-y oparte o cenę ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, który planuje na punkcie odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem pewno być cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, jakie są papierami wartościowymi) na podstawie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Cechą tego typu instrumentów są znacznie małe ceny, bowiem te instrumenty są zarządzane pasywnie.

Od czego pragną notowania cen ropy?

Wahania kursu amerykańskiej waluty w droga prości mają pomysł na wycenę czarnego złota, a tymże indywidualnym na inwestowanie w ropę. Dzieje się tak więc, że waluta USA jest częścią rozliczeniową w całym obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie robić spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na rynku tego materiału energetycznego.

Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest uzależniony od relacji popytowo-podażowej. To tak podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost finansowi będzie pracowałeś zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.

To, czy ropa zdrożeje w krótkim okresie, będzie zależeć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacjach na temat zapasów ropy (emitowanych przez DoE lub API).

Cena baryłki ropy jest drogą rzeczą dla każdych krajów, które biorą ten środek w bliskim przemyśle. Droższa ropa to piękniejszy koszt produkcji dóbr i usług, co z kolei dokonuje się na spadek marży zysku i spadek efektywnego popytu

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments